Petr Voříšek

Petr Voříšek je respektovanou osobností v oblasti českého divadelního svícení.

Studoval obor ekonomika a elektro, pracoval z počátku jako divadelní technik a osvětlovač.  Díky svým zkušenostem ze zahraničních stáží v Londýně (British Council Light, 1993) a Berlíně (MAPA Light Laboratory, 1999) se stal brzy  etablovaným světelným designerem, který realizoval řadu představení v českých divadlech a alternativních projektech.

V roce 1997 založil vlastní firmu WD LUX, která se stala nejobětavější soukromou firmou podporující divadelní, taneční i nezávislou tvorbu. Jeho společnost navrhuje a realizuje divadelní technologie pro klasická divadla i nové divadelní prostory a studiové scény (Ponec, HaDivadlo, NoD, A studio Rubín aj.). Zajišťuje technickou produkci předních divadelních a tanečních festivalů jako Tanec Praha, 4+4 dny v pohybu, Pražský divadelní festival německého jazyka, Divadelná Nitra a Letní Letná. Podporuje také nezávislé české projekty a festivaly (Kašparův kolínský mimoriál, Hybaj ho!, NextWave, Konfrontace,  Pražské Quadriennale, projekt Srdce aj.).

Do roku 2018 byl Petr Voříšek rovněž vedoucím jevištního provozu Nové scény Národního divadla. Mimo své projekty působí od roku 2016 jako kmenový lektor vzdělávacího programu ART GATE. Vede také světelné semináře pro studenty DAMU, HAMU, Institutu světelného designu, pedagogy ZUŠ či účastníky divadelních, nonverbálních či tanečních festivalů.

Petr Voříšek je mnohými považován za patrona českých divadelních osvětlovačů.